Fizjologiczna czy nie fizjologiczna?
Jedno jest pewne: jeżeli dziecko stale ustawia się w krzywo – podkreślam stale! To niezależnie od wieku to na pewno nie jest to asymetria fizjologiczna- spójrz na zdjęcia.
W pierwszych tygodniach życia noworodek może ustawiać się asymetrycznie, ale po 3 miesiącu jest to zawsze objaw jakiś nieprawidłowości.
1️⃣Po pierwsze: potocznie asymetria jest traktowana jako „skrócenie jednej strony ciała” – dla mnie jest to informacja, że asymetrycznie może być ustawiony pierwotnie kręgosłup, miednica albo np. jest nieprawidłowa praca oczu. Pierwotna przyczyna asymetrii to czasami sprawa mięśni, kości, oczu, uszu, itd.
Popularne stwierdzenia, że należy wydłużać jakiś bok nie zawsze są zgodne z przyczyną asymetrii i nie zawsze dają rezultat, dlatego tak ważne jest, aby znaleźć przyczynę asymetrii.
Zobacz, jeżeli niemowlę chwyta za stopy i od razu upada stale nóżkami na bok – to często oznaka asymetrii dotyczącej możliwości rotacji kręgosłupa. Niemowlę stale pochyla głowę przy uniesionych nogach – trzeba szukać przyczyny od kręgosłupa przez oczy itd.
Mało jest badań potwierdzających skuteczność działań fizjoterapii ( link potwierdzający skuteczność metody Vojty), dlatego szukaj tylko certyfikowanych terapeutów, szkolących się, po kursach, współpracujących z nauczycielami w zakresie trudniejszych przypadków.
Często słyszę, że z asymetrii wyrasta się … hm… tylko skąd mamy tyle wad postawy, skolioz, a także problemów z rozwojem mowy i zaburzeń funkcji oczu?
Jako fizjoterapeuta współpracuje z wieloma specjalistami; ortoptysta i okulista należą do mojego systemu diagnostycznego.
Każda stała utrzymująca się asymetria wymaga diagnostyki ( innej na poziomie noworodka innej na poziomie niemowlęcia). Może być oznaką neurologii lub wad kostnych, ale oczywiście może być na wczesnym etapie oznaką fizjologii. Pełne badanie diagnostyczne pozwala dopiero stwierdzić przyczynę i nie zawsze jest to takie proste, „ że dziecko ma skrócony bok,” bo źle leżało w brzuszku u mamy.
Czy każda asymetrię można wyrównać? Zdecydowaną większość tak. Czasami jednak możemy tylko zmniejszyć powikłania po asymetrii – wszystko zależy od wieku zauważenia problemu, od przyczyny i od terapii.
⚠️Złota rada dr Joasi : na fizjologiczną asymetrię pomaga kładzenie na brzuszku kilka razy w ciągu dnia, aktywacja prawidłowego kontaktu wzrokowego oraz aktywacja prawidłowego przenoszenia wzroku. Asymetrię blokuje i fiksuje: stałe noszenie dziecka tyłem do siebie, nie kładzenie na brzuchu i przy stałej asymetrii nie wprowadzenie terapii!Czy niemowlę kłaść na brzuchu przy asymetrii? TAK – obowiązkowo – po terapii to jedna z lepszych aktywności dla dziecka.
Popatrz na post musthave 3 miesiąca – niemowlę ustawia się prosto, to wiek graniczny w którym nie ma mowy o asymetrii.
Twoje dziecko czasami ustawia się prosto, czasami asymetrycznie?
Zastanów się czy nie jest za dużo w leżaczku (to naprawdę nie jest mój ulubiony sprzęt) oraz może za mało leży na brzuchu, a może stale podnosisz dziecko na bok przez jedną stronę (zdrowego dziecka nie trzeba stale podnosić przez przewracanie przez bok). Fizjologiczna asymetria mija po prostych działaniach …..nie fizjologiczna wymaga skoordynowanych działań na linii terapeuta – rodzic, czasami dodatkowych badań diagnostycznych oraz innych specjalistów i co najważniejsze… zaangażowania dwóch stron w proces terapeutyczny!
Zapytasz kto to wszystko ogarnia? Hmm… Holistyczne spojrzenie na dziecko jest obowiązkiem każdego specjalisty!
Logopedzi i neurologopedzi w linku znajdziecie również link do badań dlaczego warto współpracować z fizjoterapeutą przy problemach z ssaniem.