MARIANNA

Kilka słów o wyprawie do Norwegii.Rodzina 2 + 3 pojechała kamperem do Norwegii, ponad 4 000 km w dwa tygodnie.

Marianna, moja pacjentka chodziła po górach w nosidełku, zdobyła słynną Preikestolen i doszła nawet na lodowiec. Jak mówią rodzice była najgrzeczniejsza i najcierpliwsza z trójki dzieci.Drodzy rodzice, wakacje dzieci z MPD (mózgowe porażenie dziecięce) powinny być super czasem na przygodę, a ograniczenia tworzymy tylko w swoich głowach. U większości dzieci nie ma żadnych przeciwwskazań do poznawania świata w najrozmaitszy sposób.Po co Marianna jest w terapii?

Dlaczego ważne jest holistyczne podejście do pacjenta?Cel funkcjonalny terapii to bardzo duża odpowiedzialność dla terapeutów.

Co to oznacza? Bardzo wiele rzeczy. Jednym z celów może być możliwość pokazywania świata dziecku. Dzieci z trudnościami w rozwoju powinny mieć takie wakacje jak inne dzieci. Bez obowiązków, bez zadań. Rodzina na wakacjach to „flow” dla wszystkich.Zobacz szczęśliwą Mariannę na plecach taty, która zdobywa szczyty gór i ogląda wodospad. Doświadcza życia!!!!!! A to wpływa cudownie na neuroplastyczność. Dlatego koncepcja DNAJSPediatrics to nie tylko promocja działań terapeutycznych, to wsparcie rodziców i pokazywanie im jak można żyć.I znowu popatrzcie na Mariannę…Ta seria postów, która będzie przez następnych kilka dni ma na celu pokazanie innego celu funkcjonalnego. Ma na celu odczarowanie wakacji dla dzieci z trudnościami. Pokazanie ważności wakacji bez ćwiczeń, terapii… bo każdy człowiek zasługuje na wakacje.

A terapia? Jest bardzo ważna, ale wakacje to czas wakacji… nie terapii.

FRANEK

Cel terapii u Franka? Zostać kapitanem!
Praca nad motywacją, kręgosłupem, biodrami jest po to żeby Franek miał wakacje jak inne dzieci i jego rodzeństwo. Czy rodzice prowadzą terapię jeżeli wyjeżdżają na wakacje? Nie. Franek doświadcza , jak można prowadzić motorówkę i to jest terapia. I to jest piękny cel funkcjonalny.
Ograniczenia są w głowie rodziców. Zachęcam do wakacji i realizowania marzeń.
Pamiętacie Laurę i jej terapię, aby jeść lody?
Mariannę, która zdobywa szczyty gór?
A dziś Franek, aby móc sterować łódką… To wakacje wspaniałych rodzin, rodziców prowadzonych w koncepcji DNAJSPediatrics. Szczęśliwe dzieci ze szczęśliwymi rodzicami!
Te dzieci nie są w 100 różnych terapiach… modne chodzenie na wszystkie terapie nie pozwala i nie daje przestrzeni na wakacje…
Codziennie pytam rodziców moich nowych pacjentów: Kiedy byliście na wakacjach? Zbyt często słyszę odpowiedź … nie można, bo moje dziecko musi mieć terapie… Nie mamy czasu na wakacje…ani środków bo trzeba chodzić na tyle terapii … czy tak powinno być?
Promocja wspierania zachowań rodzicielskich to jeden z filarów koncepcji DNAJSPediatrics.
Już jutro następna propozycja aktywności wakacyjnych.

Dziękuje za podzielenie się radością Franka.

JAGODA

A teraz czas na Jagodę i jej wakacje na kajaku i na łódce. 
Cudowni rodzice z dziećmi. Jagoda nie umie chodzić, nie umie obracać się. Za to ma czas na wakacjach na kajaki i uwielbia taki relaks. Popatrz na minę Jagody, jak w najlepszym spa.
Zapytałam rodziców co czuli i jak się z tym czuli? Czuli się cudownie, spędzali wakacje realizując swoje pasje... To ważne! Niepełnosprawność dziecka nie ogranicza form wakacji.
To cudowny czas. Drodzy rodzice, jak widzicie można pływać kajakiem. Realizujcie marzenia. Czas urlopu z rodzicami to moje podstawowe zalecenie terapeutyczne- URLOP OD TERAPII.
Mamy już góry, wodospady, lody, kajaki, a za chwilę kolejne wakacyjne przygody.
Jestem z was wszystkich dumna. Jestem szczęśliwa, że tylu rodziców rozumie, że nie jest celem terapeutycznym korzystanie z wszelkich metod na rynku medycznym oraz że motoryka nie jestem celem samym w sobie. Dzieci z niepełnosprawnością to nie pracownicy.
Jestem szczęśliwa, że moi pacjenci jeżdżą na wspaniałe wakacje…

MAJA

Maja- podróżniczka.
Maja podróżuje po całym świecie. Nie byłam w tylu krajach w ilu była Maja. Znamy się już 13 lat i w tym czasie podróży, doświadczeń i już też wspomnień było bardzo wiele.
Wakacje to też czas na wspólne relacje z rodzeństwem. Maja ma starszego brata. Czas wspólnego spełniania marzeń to czas wypoczynku całej rodziny.
Rodzice dziewczynki uwielbiają podróże i tą pasje przekazali także jej .. cudowna rodzina.
Czy mają stres związany z brakiem terapii? Nie. Stres i niepokój może włączyć się, jeśli dzieci mają za dużo terapeutów.
To częsty model: chodzenie do kilku lub kilkunastu terapeutów na raz. To wzbudza lęki .. i wtedy nie ma się ochoty na wakacje i realizację marzeń…
Drodzy rodzice, ponownie zachęcam do wspaniałych wakacji... nie warto myśleć, że to będzie stracony czas, bo kosztem terapii…
Warto pomyśleć inaczej: moje dziecko i ja/my żyjemy jak wszyscy, więc jeździmy na wakacje !!! I na tych wakacjach skupiamy się … na wakacjach ! Macie prawo do cudownych wakacji i odpoczynku od codzienności jak każdy inny !!!!!!

BORYS

A może ktoś życzy sobie jechać na narty?
Z całą pewnością przedstawiam Wam przyszłego medalistę.
Borys ma w sobie ducha olimpijczyka, co jest bardzo rzadkie.
narciarstwo na sit-ski to sport paraolimpijski. Polska ma już medalistę w tej dyscyplinie. TUTAJ znajdzie link do tej informacji.
Forma wakacji na nartach z dzieckiem też jest możliwa. Specjalne urządzenie sit-ski daje szansę na osiągnięcie niesamowitych prędkości, jeżeli dziecko nie jest w stanie jeździć na nartach.
Inny sukces Borysa to samodzielny odbiór świadectwa, bez pomocy sprzętów, ale za to z jego cudownym hartem ducha.
Cel funkcjonalny terapii: realizacja marzeń i chodzenie do szkoły.
Drodzy rodzice, sport paraolimpijski to wielkie wyzwanie. Odpowiednia dawka terapii pozwala również na realizację takich marzeń. Osobiście nie mogę się już doczekać kiedy zobaczę Borysa na podium!


Następne propozycje już w następnych postach...


Edukacja rodziców to pokazanie, że nie da się być we wszelkich terapiach i kierunkach. Rodzice dający szansę rozwoju talentów, szansę spokojnego wypoczynku, rodzice nie biegający na każdą możliwą terapię to cudowni rodzice. Takich znam wielu, od wielu lat. Jesteśmy razem z wieloma pacjentami już wiele lat. Czasem jest trudno, ale zawsze wspieram marzenia i czas wolny dzieci.
Drodzy rodzice, wybierzcie z grona terapeutów tych do których chodzicie osobę, która decyduje o innych terapiach. Wy jesteście rodzicami i zostańcie rodzicami wspierającymi. Życzę ponownie wspaniałego czasu wolnego.