#musthave 3 miesiące

Dziecko skończyło 3 miesiące, poniżej dowiecie się co w tym wieku powinno się zadziać.

 

Wiek 3 miesięcy to czas traktowany przez wielu naukowców jako etap przełomowy, także prof. Vojta wiele pisał to tym właśnie okresie.
Najważniejsze wzorce do sprawdzenia przez rodzica:
1️⃣DŁUGI KONTAKT WZROKOWY, co najważniejsze w pozycji na brzuchu i na plecach. Częsty uśmiech na widok rodzica to rozwój społeczny.
❗️Pamiętaj: noś, przewijaj, karm, ubieraj, kładź na brzuchu zawsze zwracając uwagę i pielęgnując kontakt wzrokowy.
2️⃣Zwróć uwagę na rączki: w pozycji na brzuchu łokcie wysunięte są do linii ramion, głowa uniesiona do góry, ustawiona prosto.
3️⃣W pozycji na plecach niemowlę często podnosi nogi wysoko, pod kątem prostym do tułowia.
4️⃣Rączki dziecka powinny być luźno otwarte, a kciuki zawsze na zewnątrz. Niemowlę łączy rączki wkładając je do ust- nie jest to oznaka głodu.
5️⃣Maluszek wodzi wzrokiem za czerwoną lub białoczarną zabawką, nie upadając na plecy ani brzuszek i tak samo łatwo wodzi wzrokiem za ludzką twarzą.
6️⃣Dziecko rozmawia- masz wrażenie, że wydaje dźwięki i odpowiada na twoje sylaby.
⚠️Złota rada dr Joasi: sprawdź czy Twój maluszek po skończonym 3 miesiącu życia unosi rączki symetrycznie, leży symetrycznie, trzyma głowę symetrycznie oraz czy często patrzy na Ciebie jako inicjator kontaktu.
❓Jesteś w terapii? Po sesji terapii metodą Vojty warto wykorzystywać wzorce z 3 miesiąca do zabawy. Otwierają one tzw. ideomotorykę, czyli "chcę poznawać świat i korzystam wtedy z wzorców motorycznych nie myśląc o nich.