Kontakt wzrokowy z rozwojem psychomotorycznym w I roku życia

 

Dlaczego kontakt wzrokowy jest tak ważny?

 

Pomyśl o tym w jaki sposób funkcjonują ludzie…czy można funkcjonować bez nawiązywania kontaktu wzrokowego z drugim człowiekiem? Byłoby to trudne. 

 

Reakcje wzrokowe występują u nas naturalnie. Połączone są z funkcjami motorycznymi, dlatego jeśli dziecko próbuje wyciągnąć rękę do zabawki to po to, żeby ją komuś podać.

 

Jeżeli dziecko bawi się z Tobą, uśmiecha się do Ciebie i chce skupić wzrok np. na zabawce to po to żeby zobaczyć świat. I do tego wszystkiego właśnie potrzebny jest kontakt wzrokowy.

 

Nawiązywanie kontaktu wzrokowego to nie jest tylko aspekt patrzenia oko w oko, ale także aspekt relacyjny, skupienia się na obiektach i przekazanie oczami informacji. To również skupienie się na emocjach oraz umiejętność pokazywania tych emocji  na twarzy.

 

Najważniejsze w tym to skupienie się na relacji z rodzicem i nawiązywaniu z nim bliskości. To właśnie pokazuje nam kontakt wzrokowy. I ten kontakt wzrokowy należy celebrować już od urodzenia. Coraz więcej badań naukowych mówi obecnie na temat ważności kontaktu wzrokowego od pierwszych dni po urodzeniu. 

PRZEJDŹ DO KURSU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O CAŁOWANIU I BYCIU RODZICEM

 

To kurs o ważności dotyku i całowania....i byciu rodzicem.

To piękna, pełna bliskości relacja pomiędzy dzieckiem i jego rodzicami. 

 

Co zrobić, aby jeszcze bardziej pogłębić więź?

 

Zajrzyj do kursu.

WIĘCEJ