Wspólna uwaga wizualna

 

Wspólna uwaga wizualna, ewolucja kontaktu wzrokowego pozwala niemowlętom doświadczać i dzielić się światem z osobami od których mogą się uczyć. Badania dotyczące rozwoju niemowląt jasno podkreślają obowiązkową holistyczna diagnozę dziecka. Popatrz na swoje dziecko i pomyśl o nim jako o „małym obywatelu świata”, który jest tutaj z nami.


O motoryce jest bardzo dużo publikacji, a mniej mówi się jak rodzic powinien obserwować czy pobudzać rozwój psychomotoryczny. W wielu badaniach przejawia się aspekt interakcji społecznych jako najważniejszego obszaru w odniesieniu do motoryki. Badacze mówią o wielkiej roli rodzica (Carlson, Dunst, Ishikava, Triesch i wielu innych).


Drogi Rodzicu podkreślam: to Ty jesteś oferentem kontaktu i relacji z dzieckiem. Jedna z form pobudzania jest tzw. „fontanna słów”. Opowiadaj dla maluszka co z nim robisz, a będzie wtedy próbował wyciągać do Ciebie rączki.
Jeżeli przewijasz opowiadaj o tym, jeżeli kładziesz na brzuchu opowiadaj o tym, staraj się, aby maluszek podążał za Tobą wzrokiem. Do tego potrzebna jest postawa, prawidłowe ustawienie głowy, kręgosłupa.
To wszystko przebiega razem w rozwoju. Nie oddzielaj rozwoju psychomotorycznego. Więcej informacji dla rodziców w kursie o całowaniu na platformie szkoleniowej. Link znajdziecie TUTAJ.


Pamiętaj, mówienie do dziecka ma ogromną wagę jeżeli umiecie na siebie patrzeć. Oczy są największym źródłem informacji. Motoryka spontaniczna przebiega na skutek motywacji i prawidłowych wzorców związanych z postawą. Spontaniczna obserwacja wzorców u dzieci przez rodziców w rozumieniu motoryki spontanicznej i aktywacji kontaktu wzrokowego daje poczucie pewności jako rodzic. Mówcie, przytulajcie, całujcie i apeluje o nie zakazywanie noszenia przodem.