Trudności z koncentracją a postawa ciała.

 

Kilka słów o starszych dzieciach…
Często ktoś dziwi się, że dziecko z trudnościami z koncentracją jest wysyłane na fizjoterapię lub, że pacjent uczęszczający np. na integrację sensoryczną jest kierowany do nas do ośrodka np. na metodę Vojty.
To zdziwienie jest dla mnie zrozumiałe ponieważ wynika z pewnych mało znanych zależności.
Warto wykonać dwa proste testy :
1️⃣umiejętność wyprostowania pleców w pozycji siadu prostego (zobacz chłopiec na zdjęciu nie potrafi wyprostować pleców przy wyprostowanych nogach)
2️⃣ umiejętność dotknięcia palcami do podłogi przy wyprostowanych nogach w pozycji stojącej
Sprawdź to! Jeżeli twoje dziecko w wieku przedszkolnym, szkolnym ma trudności z koncentracją to warto zwrócić uwagę na te dwa testy.
Dlaczego nie wychodzą?
Jedni powiedzą mięśnie, inni powiedzą dziecko jest nie rozciągnięte …
Być może, ale często taki wynik jest połączony z nieprawidłowym zakresem ruchomości głowy oraz jest połączony z nieprawidłowym działaniem kręgosłupa.
Podsumowując: dzieci mające trudności z koncentracją przy nieprawidłowych dwóch w/w testach to dzieci, które wymagają badania fizjoterapeutycznego.
Jeżeli dziecko źle patrzy, ma krótki poziom skupienia, a wynik tych dwóch testów jest nieprawidłowy to udział fizjoterapii skierowanej na funkcję kręgosłupa jest nieodzowny.
Czasami stosuje metodę Vojty, która wpływa na mięśniówkę kręgosłupa oraz stosuje również inne terapię które wpływają na oddech i na ruchomość kręgosłupa.
Jedna rzecz jest pewna: mózg to dowódca i to on mówi: „moim wykonawcą jest kręgosłup", a kręgosłup mówi: „moimi podwykonawcami są: oczy, uszy, język, dłonie  i stopy. Dlatego dzieci, które mają kłopoty w tych obszarach powinny mieć zbadany kręgosłup i jego funkcje …..bo to mówi o tym jak działa mózg.

Paradoks: Łatwiej biegać, skakać niż podeprzeć się na brzuchu czy prosto usiąść i wytrzymać tą pozycję. Cele na fizjoterapii przy ogólnej dobrej sprawności dziecka to NIE bieganie, skakanie tylko funkcja kręgosłupa połączona ze sterowaniem z mózgiem i innymi jego wykonawcami.
#DNAJSPEDIATRICS