To temat mało podejmowany w zakresie rozwoju noworodka i niemowlęcia.
Czy rodzice powinni być czujni podczas wykonywania każdej pozycji z niemowlęciem?
Strach przed wzięciem na rączki i obawy, że rodzic może zrobić krzywdę dziecku czasami wynikają z nadmiernej „instrukcji postępowania z niemowlakiem”. Czasami też z niewiedzy i braku zaufania do siebie jako rodzica .
90 % informacji o pielęgnacji brania dziecka na ręce uczy w sposób bardzo szczegółowy: zegnij nogę obróć na bok itd.
Osobiście proponuje zupełnie inny model działania: Jesteś mamą /tatą, a to znaczy, że masz zakodowane zajmowanie się swoim dzieckiem, a twoje dziecko ma zakodowany rozwój. Ty jako rodzic jesteś dla niego najważniejszy i wasza relacja rozwija się od pierwszych wspólnych dni.
Co najważniejsze, w pierwszych miesiącach życia dziecko całym sobą pokazuje kontakt psychomotoryczny tak jak nigdy później.
Dlatego ważne rady to:
· nachylaj się nad swoim dzieckiem,
· rozmawiaj z nim patrząc mu w oczy,
· skup jego uwagę na sobie jak bierzesz je na ręce.
· bądźcie w kontakcie emocjonalno-motorycznym.
W trakcie brania dziecka na ręce, pielęgnacji, skup się na kontakcie a nie na mechanice …a reszta przyjdzie sama bez uczenia i treningu.
Wizja DNAJSPEDIATRICS: to rodzice, którzy włączają intuicję podchodząc do swojego dziecka i są świadomi ważności kontaktu wzrokowego. To rodzice, którzy NIE skupiają się na „mechanicznej instrukcji obsługi” .
Moja propozycja: w pielęgnacji priorytetem jest KONTAKT! Tego uczę specjalistów i rodziców. Mam z tym wspaniałe doświadczenia.
Na mapie Polski pojawia się coraz więcej terapeutów po kursach DNAJSPediatrics, a będzie jeszcze więcej. Już niedługo pojawi się mapa na której będę rekomendować specjalistów w tej dziedzinie, zgodnych z moją wizją propagowania kontaktu wzrokowego, holistycznego podejścia do pacjenta oraz analizy funkcji kręgosłupa w odniesieniu do wzorców psychomotorycznych.
Kolejne spotkanie z terapeutami już w najbliższy weekend w Gdyni, następnie Żywiec, Warszawa i Kraków.
A co dla rodziców? Na tą chwilę proszę skupić się na uważności i kontakcie z dzieckiem.
Jeżeli twoje dziecko ma trudności rozwojowe to tym bardziej zwróć uwagę na proponowaniu mu kontaktu wzrokowego. Pamiętaj o tym!
Zobacz jaka piękna relacja jest widoczna na zdjęciu z Polą w wieku 6 tygodni. Drogi Rodzicu, wzmocnieniem takiej relacji jest celebrowanie tego czasu. Celebruj każdą wspólna chwilę. Celebruj i skupiaj uwagę na sobie, to zawsze przyniesie pozytywne skutki dla każdego dziecka...twojego skarba największego, bez znaczenia czy jest zdrowe czy zagrożone jakimiś trudnościami. I co najważniejsze nie da się takim podejściem zaszkodzić …bo czy ktoś chciałby zakazać budowania relacji w kontakcie wzrokowym?