Próba trakcji

Lektura o próbie tzw. podnoszenia głowy. Oryginalna nazwa to próba trakcji.

 

Jest to jeden z bardzo ważnych etapów badania dziecka w każdym wieku.
❓Co powinieneś wiedzieć jako rodzic?
1️⃣ Próba powinna być oceniana na najedzonym w miarę spokojnym dziecku.
2️⃣ Ocena dotyczy ustawienia głowy, ale także kończyn dolnych.
3️⃣ Próba ma swoją ewolucje w pierwszym roku życia.
4️⃣ Dziecko jest podnoszone lekko nad podłoże, a nie zupełnie prowadzone do siadu.
5️⃣ Ocenia się pierwsze 45 stopni uniesienia tułowia.
6️⃣ Po skończonym 3 miesiącu życia dziecka głowa nie może zostawać z tyłu, a po 4 miesiącu twoje dziecko aktywnie podciąga się samo przy uniesieniu do góry.
7️⃣ ❌Objawy niepokojące to brak uniesienia nóg do góry, zostawianie głowy z tyłu oraz brak nawiązywania kontaktu wzorkowego w trakcie uniesienia.
To bardzo ważne wzorce gdyż pokazują sterowanie postawy ciała niezależnie od chęci. ❗️Prawidłowa próba trakcji to nie to samo co podciąganie dziecka do siadu. Prof. Vojta opracował 7 prób pokazujących automatyczną kontrolę ciała, a próba trakcji jest jednym elementem. Próbę trakcji wykonuje większość specjalistów.
Możesz usłyszeć czasem, że co z tego że nie podnosi głowy❕❔ Jednak ma to znaczenie, szczególnie jeśli mówmy o rozwoju, ale nie tylko ilości, ale także jakości ruchu.
❔Usłyszałeś ze twoje dziecko ma obniżone napięcie? Należy zapytać zawsze kto, co ma na myśli. Jeżeli po 4 miesiącu głowa zostaje z tyłu lub nogi zostają na podłożu to należy przyjrzeć się innym elementom badania.
Czasami w gabinecie próba nie wychodzi a rodzic mówi: "przecież leżąc na plecach unosi głowę do góry", ale to nie to samo.