Czy oprócz konsultacji u neurologopedy, logopedy, terapeuty Castilo Morales warto z takim problemem iść do fizjoterapeuty?
Otwarte usta u dziecka, czy oprócz konsultacji u neurologopedy, logopedy, terapeuty Castilo Morales warto z takim problemem iść do fizjoterapeuty?
Warto!
Otwarta buzia u dziecka to temat bardzo dyskusyjny. Jaki specjalista? O czym to świadczy?
Specjaliści mówią:
-"wyrośnie"
-"ćwiczyć"
-"podetnij wędzidełko"
-"masuj w środku jamy ustnej"
-"nie masuj w środku jamy ustnej"
-itd.
Jest to jeden z kontrowersyjnych tematów u małych dzieci.
1️⃣Po pierwsze: martwiące jest jeśli otwarcie ust jest stałe, czyli występuje w pozycji na plecach, na brzuchu, na boku.
2️⃣Po drugie: wymagana jest konsultacja: ❗laryngologiczna, logopedyczna, neurologopedyczna (terapia Castilo Morales, miofunkcyjna), oraz FIZJOTERAPEUTYCZNA.
❓Czy podcięcie wędzidełka pomoże zamknąć usta?
✅Tak, jeśli problem jest biomechaniczny.
❎Nie, jeśli problem dotyczy nieprawidłowo jakościowego ustawienia miednicy, kręgosłupa oraz gdy dziecko ma nieprawidłowe wzorce podporowe na brzuchu.
Oczywiście przyczyn jest co najmniej 10 dlaczego dziecko trzyma otwartą buzię.
Dysfunkcja jamy ustnej może rozpocząć się od pierwszego oddechu i od pierwszego karmienia- warto na to zwrócić uwagę, gdyż większość takich dzieci ma w przyszłości trudności z wymową, trudności w pionizacji języka oraz zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych, co wpływa na ustawienie kręgosłupa i postawę. Prawidłowe karmienie piersią wymaga zamknięcia jamy ustnej co wpływa na jakość połykania oraz występowania bólów brzuszka
Nawyk otwartej buzi wpływa na nieprawidłowy rozrost migdałków (dzieci te są narażone na operacyjne usunięcie migdałków) i nieprawidłowy rozrost żuchwy, jest to też częste połączenie z brakiem dobrego podporu oraz ustawieniem miednicy.
O wpływie zbyt krótkiego wędzidełka bardzo dużo piszą logopedzi, jednak nie zawsze rozwiązuje to problem. Jeżeli nawyk otwartej buzi jest połączony z nieprawidłowym ustawieniem miednicy i kręgosłupa to samo podcięcie wędzidełka nie pomoże.
❗To bardzo ważny temat, ponieważ coraz częściej obserwuje dzieci, którym podcina się wędzidełko nawet kilkukrotnie i nie przynosi to zamierzonego efektu.
Dlaczego? jeżeli nie jest prawidłowo zaktywizowana funkcja kręgosłupa i miednicy to podcięcie wędzidełka czasem jest tylko jedną z przyczyn.
Wykonaj prosty test: gdy dziecko ma otwartą buzię, sprawdź czy potrafi prawidłowo podeprzeć się na rączkach. Jeśli NIE, to pracę logopedy/neurologopedy należy wzmocnić fizjoterapią.
⚠️Złota zasada dr Joasi: Przy problemach atypowego otwarcia ust warto analizować całą postawę dziecka niezależnie od wieku.
Im szybciej rozpocznie się pracę nad otwartą jamą ustną w kontekście ustawienia całej postawy tym lepiej. Warto pamiętać, że nie da się oddzielić funkcji jamy ustnej od całości postawy, a współpraca logopedy z fizjoterapeutą to ważny aspekt w kontekście otwartych ust. Jak to wygląda u dzieci z trudnościami neurologicznymi o tym już niedługo w kolejnych postach.