Kilka słów o odruchu ssania...
Bardzo ważny odruch w diagnostyce i w życiu noworodków.
Odkryty bardzo dawno temu (opisano go po raz pierwszy w 1859 r.).
Bardzo ważny dla rodziców…
Pozwala przetrwać i ... pozwala przypisać nas do rodowodu ssaków.
Odruch ten jest zharmonizowany z oddychaniem i połykaniem.
Czy wiesz, że u człowieka dorosłego nigdy nie wystęuje w tej formie co u noworodka? Już po 3 miesiącu życia jest zupełnie automatyzowany w odniesieniu do noworodka- Vojta, Precht, Castillio Morales.
Odruch ssania to jeden z odruchów, który właściwie bada cała służba zdrowia: położne, lekarze, neurologopedzi, fizjoterapeuci...
Jedno jest pewne: odruch ssania, tak dawno, odkryty łączy się z najbardziej pierwotnymi wzorcami potrzebnymi do życia.
Jaką wiedzę powinien posiadać rodzic? Ten odruch musi być u każdego maluszka.
Zupełnie inaczej wygląda na początku życia, a inaczej w wieku 3 miesięcy. Ssanie dorosłych jest zupełnie innym zautoamtyzowanym wzorcem.
Brak odruchu ssania u nowordka jest wskazaniem do dalszej diagnostyki. Taki przewlekły stan może utrudnić między innymi uruchomienie prawidłowego jedzenia łyżeczką.
Dlaczego jest też ważny dla fizjoterapeutów? Ciało człowieka jest jednością i nie da się rodzielić problemów z przetrwałym odruchem ssania od rozwoju wzorców związanych z podoporem czy chwytem czy też ewolucją kontaktu wzrokowego. Dlatego jeden objaw nie jest do końca diagnostyczny bez odniesienia się do całego rozwoju.
Wiedza dla specjalistów przekazywana jest na specjalistycznym kursie.
Edukacja rodziców w koncepcji DNAJSPediatrics - to zwrócenie uwagi na ważność pełnych wzorców.
W koncepcji DNAJSPediatrics stawiamy na rozwój i wiedze specjalistów opartą o badania naukowe. Jeżeli rodzic ma wrażenie, że jego maluszek ma problemy z ssaniem to powinien niezwłocznie zwrócić się do specjalistów...
Rodzic nie diagnozuje własnego dziecka na podstawie wiedzy z Internetu - może dojść do nadinterpretacji.
Warto podkreślić: Rodzic nie interpretuje, nie diagnozuje.... za to powinien wiedzieć, że: noworodek ma odruch ssania, a dziecko 6 miesięczne potrafi jeść bez problemu pokarmy z łyżeczki. Przy problemach z ssaniem potrzebni są czasem różni specjaliści.