Mechanizmy podporowo-wyprostne

 

Mechanizmy te towarzyszą nam przez całe życie i wpływają znacząco na nasze funkcje, takie jak siedzenie, chodzenie. Umiejętność przeciwstawiania się sile grawitacji jest zawsze powiązana z funkcją kręgosłupa.


Spójrz na zdjęcie, niemowlę podpiera się wysoko na rękach – adekwatnie otwiera się na kontakt wzrokowy oraz zmienia ustawienie kręgosłupa. Najważniejsze w tym czasie u dziecka są możliwości funkcjonalne, które podążają za ideomotoryką- „chcę➡️ widzę, patrzę ➡️ zdobywam świat”.


Leżenie na brzuchu często jest niedoceniane, a to aktywizacja neuronalna.


Jesteś młodym rodzicem –połóż się obok swojego dziecka i ćwicz razem z nim. Reakcje podporowe pomogą pokonać zmęczenie, pomogą pokonać bóle pleców związane z pozycją przy karmieniu, pozwolą uruchomić prawidłowy tor oddechowy u Ciebie i maluszka.
Może warto do takiej aktywności zachęcić Babcię i Dziadka z wnukiem?
Za chwile będziemy świętować Dzień Babci i Dziadka – taka wspólna aktywność to najlepszy prezent!


Myślisz sobie czasem „moje dziecko jest leniwe” ? Możesz temu zaradzić zwiększając jego aktywność w pozycji na brzuchu. Wykonuj to razem z dzieckiem, a zobaczysz zmiany u was obojga.


O znaczeniu reakcji podporowo-wyprostnych pierwszy mówił prof. Vojta , inni badacze tacy jak Lewitt czy Janda, także zwracali uwagę na ważność rozwoju tych reakcji w pozycji na brzuchu. Oczywiście przy trudnościach wskazana jest terapia. Dzieci mające w przyszłości różne diagnozy jako pierwotne zaburzenie pokazywały nieprawidłowe reakcje podporowe na brzuchu w zakresie jakości i ilości.


Jeśli twoje dziecko ma „krzywe nóżki” w wieku 2 lat i nie chce ćwiczyć to może warto zachęcić do wspólnej zabawy w podpór? Polecam taką aktywność w każdym wieku. Jeżeli twoje dziecko ma problemy z mową warto także przyjrzeć się tym mechanizmom. Przy diagnozach neurologicznych np. po trudnych porodach także warto torować terapeutycznie wzorce podporowe. Prof. Vojta ścisłe opisał rozwój reakcji podporowych w kontekście prognozy dla dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym.


Za chwilę w Warszawie oraz Trójmieście szkolenie z „Ontogenezy motorycznej i odruchów” -zapraszam wszystkich terapeutów. Będziemy uczyć się jak wyglądają prawidłowe reakcje podporowo- wyprostne i jak można je wykorzystać terapeutycznie.


Link do wydarzenia znajdziesz poniżej:

Gdynia: kliknij tutaj

Warszawa: kliknij tutaj