Jakie znaczenie w rozwoju ma chwyt za stopę❓

Dziecko samoistnie chwyta za stopę, prowadzi ją do ust w drugim półroczu życia-najpóźniej 7-7,5 miesiąca.

 

Oczywiście możesz zobaczyć też ten wzorzec motoryczny zdecydowanie wcześniej, czasami dzieci w wieku 5 miesięcy już potrafią włożyć stopę do ust.
⚠O czym on decyduje❓ O poznawaniu swojego ciała i w przyszłości z planowaniem motorycznym. Bardzo ważna jest jakość wzorca chwytu za stopę (ocenia fizjoterapeuta).

Rodzic powinien zwrócić uwagę czy dziecko przy chwycie za stopę:
✅ czy leży stabilnie na podłożu ( ❗️jeżeli twoje dziecko chwytając stopę obraca się automatycznie na bok - to nieprawidłowa reakcja)
✅czy patrzy na stopę przy tym ruchu, czy tylko przytrzymuje stopę bez patrzenia
✅czy chwyta za prawą i lewą stopę tak samo
✅czy nie chwyta tylko za stopę leżąc w leżaczku (często wtedy nie patrzy na stopę i kolano przesuwa do boku) i ma trudności w leżeniu na plecach
✅czy nie omija chwytu za stopę w rozwoju
Co dzieje się kiedy dziecko chwyta już za stopkę np. ok. 4 miesiąca życia❓
➡️Powoduje to, że nie uczą się prawidłowego utrzymywania nóżek w górze, co przekłada się na to, że dziecko nie lubi leżeć na brzuchu.
Prawidłowy chwyt za stopę (około 6-7 miesiąca życia) jest powiązany z prawidłowym leżeniem na brzuchu, o tym w następnym poście.
⚠️Dzieci które w wieku 4-5 miesięcy chwytają za stopę (czasami jest to za wcześnie) i mają trudności z leżeniem na brzuchu (szybko się denerwują, płaczą, nie lubią tej pozycji) wymagają diagnostyki fizjoterapeutycznej.