Jaki materac wybrać do dziecięcego łóżeczka?

 

Wybór materaca wydaje się być ważnym tematem, bo pyta mnie o to większość rodziców i to niezależnie od wieku dziecka.
⚠️Złota zasada dr Joasi : należy pamiętać, że materac jest jednym z wielu czynników wpływających na sen.
Nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem, że u noworodka materac głównie decyduje o funkcji kręgosłupa. Oczywiście, że wygoda leżenia i komfort spania jest istotny dla rozwoju i to można potraktować jako wpływ na jakość rozwoju – wyspane dziecko to wyspany rodzic, to więcej energii dla dziecka i rodzica do aktywnego spędzania czasu i do aktywnej zabawy.
W mojej ocenie na jakość funkcji kręgosłupa bardziej wpływa jakość podporu na rękach niż czy materac ma 1000 sprężynek czy 1860.
Z drugiej strony układ nerwowy i emocje są zależne u dzieci od komfortu spania.
Czy badaliście kiedyś niewyspane dziecko? Ja zawsze rekomenduje żeby nie budzić dziecka dopiero na wizycie, czasem zamazuje to obraz diagnozy. Często płacz dziecka w trakcie badania jest po prostu efektem nagłego wybudzenia.
Wracając do samego materaca, poniżej moje rekomendacje dotyczące odpowiedniego wyboru w oparciu o własne doświadczenia jako mamy bliźniaków oraz o doświadczenia wielu pacjentów:
1️⃣Materac powinien równo podpierać całe ciało dziecka.
2️⃣Warto zwrócić uwagę żeby nie był ani za twardy ani za miękki. Jak to sprawdzić? Oprzyj swoją dłoń o materac, jeżeli ugnie się i zostanie dół to znaczy, że nie nadaje się. Jeżeli nie ugnie się w ogóle tzn. że jest za twardy. Materac musi lekko się ugiąć i sprężyście szybko wrócić do pierwotnej formy (zobacz film na moim IG lub FB- @doktorjoasia). Twardy model nie pozwala dziecku wybrać wygodnej pozycji spania i uciska kręgosłup. Materac dla dziecka nie może być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki, lecz elastycznie dopasowywać się do kształtu ciała i pozycji przyjmowanej przez dziecko. Dziecku wystarczy prosty model materaca, podpierający stabilnie ciało na całej długości.
3️⃣Warto zwrócić uwagę jak dba się o czystość materaca. Z dziećmi jak to z dziećmi, różne rzeczy potrafią się zadziać na materacu. Ważne, aby pokrowiec z materaca można było zdjąć i wyprać.
4️⃣Kokosowy, z gryką, z bambusa itd. Mnogość materacy przyprawia o zawrót głowy. Tutaj zwróciłabym uwagę raczej na materiał z atestem antyalergicznym, tak na wszelki wypadek. Bezpieczeństwo składników, z których wykonany jest materiał, gwarantują atesty (atest PZH, atest EKO-TEX, „BEZPIECZNY DLA DZIECKA” lub pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka).
5️⃣NAJWAŻNIEJSZE: ⚠️Złota rada dr Joasi: Materac nie zastąpi fizjoterapii. Materac jest dobry jeżeli spełnia punkt 2.
6️⃣Po odpieluchowaniu dziecka, mniej więcej po pół roku do roku, warto zmienić materac – względy higieniczne i inna masa ciała dziecka.
7️⃣Dla starszego dziecka lepszy jest wg. mnie materac ze sprężynkami. Waga 4 latka jest inna niż noworodka, stąd warto zwrócić ponownie uwagę na sprężystość materaca.
8️⃣Dla dziecka w wieku szkolnym warto zakupić materac z sprężystością jak dla dorosłego. Połóż się na materacu i zobacz czy nie ugina się pod tobą. Dla dziecka ważącego 40-50 kilogramów rekomenduje w mojej ocenie materac jak dla dorosłego.
Na filmie zobaczysz testy materaca dla różnych grup wiekowych.
Pamiętaj, materace dziecięce muszą być odpowiednio twarde, posiadać atesty i certyfikaty.