Jak jest z prowadzeniem dziecka za rączki?

 

Pamiętasz post o chodzeniu bokiem?

Jeżeli dziecko wstaje na nogi to rodzice często mają ochotę tak prowadzić dziecko.

Oczywiście jeżeli dziecko jest zdrowe i tak na chwile ktoś poprowadzi malucha jak na zdjęciu to nic się nie stanie.

❌Ale jeżeli głównie tak chodzi dziecko i w ten sposób jest namawiane do chodzenia to oczywiście to nic dobrego. Takie chodzenie nasila też trudności u dzieci które dopiero są w trakcie diagnozy.
Przyjrzyj się, głowa jest przesunięta do przodu, ręce cofnięte do tyłu.
Stań i sam przyjmij jako rodzic taką pozycję ….I TERAZ IDŹ W TAKIEJ POZYCJI PRZEZ GODZINĘ.

Biedny kręgosłup …..

W moich rekomendacjach nie ma potrzeby prowadzania za rączki. O samodzielnym chodzie decyduje program genetyczny i motywacja oraz możliwości funkcjonalne dziecka.
Norma chodu to 14-16 miesięcy, ale czasami nawet 18….

Lepiej później OSIĄGNĄĆ WZORZEC CHODU NIŻ TAK BYĆ PROWADZONYM, bo jakość wzorców jest ważniejsza niż ilość.
Jakie ma to znaczenie w kontekście ludzkości czy ja jako dorosła kobieta chodziłam na 12 czy 16 miesięcy? Rozwój dzieci to nie konkurs ilościowy …..

❗Pamiętaj, to jakość wzorców motorycznych zostaje z dzieckiem na zawsze!

Oczywiście różne rzeczy wytrzyma dziecko, które jest zdrowe, które będzie dużo prowadzane i nic mu nie będzie, ale dzieci które mają różne trudności rozwojowe i nie są w terapii bo…..nikt jeszcze ich nie zdiagnozował mogą takim wzorcem ufiksować nieprawidłowości.

❌O nieprawidłowościach dotyczących kręgosłupa szyjnego już dużo pisałam … wielokrotne chodzenie z dzieckiem w takiej formie jak na zdjęciu nie ma korzystnego wpływu!

Pamiętasz, to chodzenie bokiem było napędem dla jakości ruchu. A więc jeżeli dziecko koleżanki nie chodzi lub jesteś babcią, nie pytaj stale: dlaczego jeszcze nie chodzi? To czasami są bardzo trudne pytania ….czasami dzieci mają schorzenia, które nie dają szans na chodzenie… czasami mówienie: mojej znajomej syn był prowadzany za rączki i chodzi …ale może znajomej syn miał inne możliwości neuroplastyczne mózgu? Jeżeli dziecko umie czworakować i wstawać– może być aktywizowane do chodu bokiem. Popatrz jeszcze raz, gdzie u Wojtusia na zdjęciu jest głowa i jak słabo unosi się stopa. Mało mówi się o zależności wzrok – kręgosłup, a czasem jest to kluczowe.

Zapytasz co z dziećmi które chodzą w wieku 8 miesięcy❓

Pewnych badań na ten temat nie ma. Moje doświadczenie mówi że niemowlę chodzące w wieku 8 miesięcy wymaga badania w kierunku koncentracji oraz badania skupienia wzroku na drugim człowieku . Dzieci z trudnościami w koncentracji nie mające problemów motorycznych potrafią chodzić w wieku 8 miesięcy .

Diagnostyka dzieci to wieloprofilowość.