Czytanie książek

Czy z niemowlętami należy czytać książeczki?
Każdy rodzic odpowie: tak, warto!

 

Ale rzadko zastanawiamy się po co czytać i po co pokazywać książeczki?
Zwróć uwagę na zdjęcia: niemowlętom i dzieciom czytamy w takich pozycjach, aby mogły pokazać Tobie jako rodzicowi co im podoba się w książęce.
Zwróć uwagę: niemowlę i dziecko na poziomie 1-3 roku życia aktywnie uczestniczy w czytaniu -to interakcja. Dziecko pokazuje obiekty w książeczce i przenosi wzrok na rodzica. Pewnie pomyślisz znowu, aż do znudzenia podkreślam ważność kontaktu wzrokowego, ale jeśli twoje dziecko czyta z Tobą książeczki i na tym poziomie omija pole wspólnej uwagi z Tobą to czyta, ale tak naprawdę bez Ciebie…bez relacji… a to jeszcze nie ten wiek.
W wieku 8 lat będzie czytać bez pola wspólnej uwagi z Tobą, a i tak przyjdzie i pochwali się jaką czyta książkę.
Niemowlęta i małe dzieci powinny dzielić wspólny obraz w książeczce.
Zapytasz mnie: w jakiej pozycji czytać? Znasz mnie na tyle, że nie dam Tobie konkretnego przepisu. Włącz intuicje. Szukaj do czytania takich pozycji, aby maluch bez problemu mógł przenosić wzrok na Ciebie i na obraz w książeczce.
Ważne: drogi rodzicu od 10 do 13 miesiąca rozwija się funkcja związana z książeczkami i koordynacją wzrokowo-ruchową. Dziecko przewraca kartki w książeczce z obrazkami (najpóźniej na 13 miesięcy - początek 8-9 m) w interakcji do Twojej osoby. Zwróć uwagę na to czy przenosi wzrok na Ciebie i z powrotem na obrazek. To świetna zabawa rozwijająca zainteresowanie książkami w kontekście twojej osoby).
Zwróć uwagę czy dziecko pokazuje te same szczegóły co Ty.
Zwróć uwagę czy przenosi wzrok z Twojej twarzy na obrazek i z powrotem.
Niezależnie od schorzenia czytanie książeczek z polem wspólnej uwagi rozwija kontakt wzrokowy, interakcje, intelekt, ruch gałki ocznej…
Nie czytasz w taki sposób? Nie martw się -zacznij natychmiast ???? I szukaj takich pozycji, aby twoje maleństwo mogło być dumne z tego, że interesuje się tym co mama i tata... i może być dumne z tego, że ma z rodzicami pole wspólnej uwagi. Wspólne czytanie książek to najważniejsza czynność rodziców z dziećmi w zakresie rozwoju mowy, interakcji oraz skupienia.
Podkreślam: jest to niezależne od choroby czy ubytku słuchu.
Podkreślam: dla małych dzieci ważna jest tu interakcja, informacja zwrotna, a nie tylko czytanie na głos (badania : Morrow, Freitag, Gambrell, Demir i inni).
Podkreślam: my oferujemy dzieciom czytanie... na poziomie niemowląt i małych dzieci zawsze z interakcją z rodzicem. Jeżeli niemowlę /małe dziecko patrzy tylko na obiekt to …nie jest to wspólne czytanie. Próbuj ???? wierze w Ciebie ???? znajdziesz sam najlepszą pozycję dla Was.
A na zdjęciach… jedna z propozycji.