Osobiście promuje RĘCE RODZICA.
Na spacer- do noszenia dziecka na rękach przodem do siebie.
Do spania- bliskość rodzicielska.
To wszystko ma ogromne podwaliny naukowe. Kontakt fizyczny z członkami rodziny jest niezwykle ważny dla rozwoju niemowląt. Wzmacnia kontakt wzrokowy o ile rodzic nosi dziecko przodem do siebie.
Już ponad sześćdziesiąt lat temu, w badaniach przeprowadzonych przez Harlowa (1958) na małych małpach i ich zastępczych matkach pokrytych drutem i tkaniną, wykazano, że kontakt fizyczny jest pożądany bardziej niż bliskość do źródeł pożywienia. Badania przeprowadzone na osieroconych niemowlętach ludzkich, wychowywanych w trudnych warunkach, pokazują, że brak fizycznego kontaktu z innymi ma katastrofalne skutki dla rozwoju niemowląt (Juffer, Groark&Groza, 2011). Istotność fizycznego kontaktu niemowląt z ich opiekunami ma mocne podstawy teoretyczne, wynikające z wczesnych badań dotyczących przywiązania i długotrwałego zdrowego rozwoju.
Przytulanie przodem do siebie to wielkie doświadczenie dotyku w każdym wieku. Niemowlęta rodzą się z doświadczeniem dotyku - już w okresie prenatalnym płód ma wiele możliwości odczuwania fizycznego kontaktu ze swoim ciałem i bezpośrednim środowiskiem prenatalnym. Skóra jest największym narządem zmysłów, a małe dzieci wykorzystują ten zmysł na swoją korzyść. Zwykle niemowlęta starają się osiągnąć jak najwięcej fizycznego kontaktu z innymi osobami. Gdy są przytulane, niemowlęta mają tendencję do wtulania się w szyję i dopasowywania się do osoby, która je trzyma. Czasami jest potrzebna terapia, aby nauczyć takiej pozycji i aby mieć szansę na takie doświadczania. Im więcej dzieci mają trudności w rozwoju tym bardziej warto promować przytulanie i spanie w bliskości. Ta pozycja jest uspokajająca dla niemowląt i pozwala im poznać swoich opiekunów – łączą się tutaj różne bodźce: dotyku, głosu, wzroku i zapachu osoby, która się opiekuje maluszkiem. Jeżeli maluszek nie umie przytulać się do klatki piersiowej rodzica to na poziomie każdego wieku warto to zbadać.
TO JEST CZERWONA FLAGA W ROZWOJU.
Czasami terapia jest wtedy bardzo trudna - ale jeżeli po terapii twój maluch jest w stanie zmienić zachowania to cudowny efekt.
Fizyczny kontakt z niemowlętami ma również wpływ na opiekunów. Fizjologicznie, kontakt fizyczny z niemowlętami, zwłaszcza przytulanie przodem do siebie, stymuluje uwalnianie oksytocyny, która jest związana z zachowaniami opiekuńczymi i pozytywnymi stanami emocjonalnymi (Uvnäs-Moberg, 2003; Uvnäs-Moberg, Handlin, & Peters).
Im więcej twoje dziecko jest: odgięte, asymetryczne, "napięte", "wiotkie", tym ważniejszy w trakcie dnia jest aspekt nawiązywania kontaktu fizycznego i wzrokowego w każdej pozycji, a szczególnie przodem do siebie.
Drogie mamy, zaangażujcie tatę jak najwięcej.
Tata nosi dziecko inaczej, mama nosi inaczej.
Tata przytula, podnosi do góry. Nie zabraniaj mu tego... Relacje tworzą się właśnie wtedy jeżeli zabawa przebiega w kontakcie wzrokowym od urodzenia.
Wczoraj tłumaczyłam w gabinecie, aż sześciu rodzinom jak ważne jest spanie w bliskości, noszenie przodem, podnoszenie w pionie w kontakcie wzrokowym i zabawy takie jak na zdjęciu… To naturalna stymulacja relacji dzieci z rodzicami.
Wykorzystajcie piękną pogodę i... idźcie na spacer z dzieckiem na waszych rękach. Pozwólcie dzieciom również spać blisko was. Badania naukowe są jednoznaczne. Im więcej ręce rodzica tym lepiej...