CZY NOSIĆ DZIECKO TWARZĄ DO SIEBIE CZY NIE❓

Kilka słów o noszeniu dzieci przodem, a więc twarzą do rodzica.

 

Bardzo często spotykam się z poglądem, że dzieci nie powinny być noszone przodem do rodzica i nawet jest to zabraniane.
Ale podstawowy test prawidłowych relacji z rodzicem po 6 miesiącu to obserwacja kontaktu wzrokowego oraz umiejętności przytulania się do rodzica.
Jeżeli dziecko nie lubi przytulać się do rodzica – ucieka przed pozycją twarzą w twarz – to niepokojący objaw.
Pierwsza wypowiedz rodziców: „Wszyscy wcześniej zabraniali mi nosić moje dziecko przodem do siebie ….”.
Co ciekawe, z moich obserwacji wynika, że rodzic któremu „odczaruje” pozycję noszenia przodem z reguły natychmiast całuje swoje dziecko …
❗️Czy wiesz, że układ limbiczny w mózgu, który między innymi odpowiada za prawidłowe rozpoznawanie twarzy, przywiązanie do rodzica, rozwój emocji …właśnie wtedy najbardziej się aktywizuje …?
Terapia małych dzieci to proces, który ma wpłynąć na nie pod moim autorskim hasłem: „Znajdź drogę abym mógł zrobić to sam, tylko wtedy to wykorzystam ….”.
Co to oznacza? Jeżeli twoje dziecko odgina się i jesteś w jakieś terapii to nigdy nie zapominaj jak ważne dla układu limbicznego jest przytulenie się przodem do rodzica…Twoje dziecko odgina się noszone przodem, nie chce się przytulać? Sprawdź to po terapii, to dobry test … jeżeli dziecko coraz lepiej przytula się do Ciebie, to znaczy ze terapeutycznie wpływamy na rozwój emocjonalny.
Przykład: jeżeli dziecko 9 miesięczne nie lubi przytulać się do rodzica, trudno jest z nim nawiązać kontakt wzorkowy w pozycji na rękach, od razu odwraca się tyłem …..to alarm dla rozwoju emocji.
⚠Złota rada dr Joasi : każde dziecko zasługuje na szanse aktywizacji układu limbicznego, a dzieje się to wtedy jeżeli biorę dziecko na ręce kończąc przytulając się twarzą do twarzy jako rodzic.
Czy już ktoś Tobie powiedział: "Nie noś dziecka przodem"? Relacja emocjonalna jest jednym najważniejszych aspektów życiowych!
⚠Druga złota rada dr Joasi : jako rodzic szukaj pozycji, aby od urodzenia aktywować kontakt twarzą w twarz. Oczywiście pamiętaj o stabilizacja głowy, nieobciążaniu kręgosłupa… oczywiście…znam te argumenty, ale rozwój emocji, kontakt twarzą w twarz – brak rozwoju tej funkcji limituje i totalnie ogranicza dziecko.
Twoje dziecko ma asymetrię, problemy rozwojowe, neurologiczne? Szukaj takiej terapii żeby nikt nie zabraniał noszenia dziecka przodem. Jest bardzo dużo innych rzeczy, które dzieciom pomagają, ale nie trzeba zabraniać rodzicom noszenia dziecka przodem do siebie (tylko dzieci z patologicznym odgięciem mają zmodyfikowane takie noszenie -zachowując zasadę kontaktu twarz/twarz).
Musze się przyznać, że jako młody terapeuta też zabraniałam noszenia przodem, ale nikt mnie nie uczył, że emocje rozwijają się w kontakcie wzrokowym i że każda matka/ojciec ma prawo trzymać dziecko przodem do siebie.
PS. Pamiętaj żeby test na relacje z rodzicem w wieku 9 miesięcy był prawidłowy dziecko powinno bać się obcych oraz lubić pozycje twarzą w twarz z rodzicem a …nie z terapeutą. Jest jeszcze trochę innych rzeczy do sprawdzenia, ale tego już uczę specjalistów (Szkolenie autorskie: Kontakt wzrokowy i jego rozwój).
Jako rodzic zapytasz pewnie od kiedy dziecko powinno lubić pozycję twarzą w twarz z rodzicem? Od przyjścia na świat!