CHWYT I ZABAWKI

 

Opowiem wam ciekawostkę jak pracuje mózg niemowlaka w kontekście leżenia na plecach.
Do wieku 4 miesięcy zabawkę należy dziecku pokazywać z boku, bo tylko wtedy może chwytać. Co ciekawe, po 5 miesiącu bez problemu zabawka może być pokazywana z każdego kąta, bo zupełnie już inaczej mózg dziecka odbiera bodźce pokazywane z przodu.
⚠Złota rada dr Joasi: wsparcie neuro-rozwojowe niemowlęcia to pokazywanie zabawek w linii środkowej dopiero od 5 miesiąca. Wcześniej zawieszaj i kładź zabawki z boku.
Taki jest rozwój funkcji ręki. Aktywne chwytanie zabawki z boku pojawia się przed przekładaniem zabawki z rączki do rączki.
Jeżeli dziecko 5 miesięczne ma problem z chwytaniem i przekładaniem zabawki z raczki do rączki warto zwrócić uwagę czy ma możliwość chwytu zabawki od boku i czy zabawki nie wiszą za daleko.
Jesteś w terapii Vojty? Aktywizuj dziecko po terapii. Czas po terapii to świetny czas na neuro-rozwojowe zabawy, a wiec pokazuj zabawki z boku jeśli masz 4 miesięczne dziecko, a jeśli ma już 6 miesięcy to pokazuj zabawki z różnych kątów.
⚠Druga złota rada dr Joasi: zawieszając zabawkę sprawdź czy na pewno dziecko sięga do zabawki …..inaczej może być sfrustrowane.
Popatrz na pierwsze zdjęcie: tak widzi chwyt zabawki mózg w wieku 3 miesięcy, dlatego chwyta …buzią. Na drugim zdjęciu aktywność korowa zmienia się i dziecko pięknie chwyta zabawki i przekłada z ręki do ręki – to się dzieje po skończonym 5 miesiącu.