Badania dzieci

USG

 

Czy warto wykonać dodatkowe badania, poza standardami NFZ, u dzieci, które trafiają na fizjoterapię?
Czy specjalista fizjoterapii ma prawo o tym decydować?
Odpowiedź brzmi: Dwa razy TAK❗
Ale niestety mogę tylko pisać kartki do lekarzy lub kierować do prywatnych praktyk. Z przykrością stwierdzam, że mimo samodzielności zawodu – tytułu doktora nauk o zdrowiu oraz specjalizacji z fizjoterapii nie posiadam uprawnień do zlecania na NFZ dodatkowych badań diagnostycznych.
Dobór odpowiednich badań zależy w dużej mierze od doświadczenia fizjoterapeuty oraz badań naukowych. Fizjoterapeuta to samodzielny zawód medyczny, który można rozwijać również pod kątem diagnostyki np. kursy badania USG; ale pamiętaj, że prawidłowo wykonane USG przezciemiączkowe wymaga bardzo doświadczonego specjalisty- radiologa.
Jak już zostało przywołane na tablicę USG przezciemiączkowe to teraz kilka słów o tym badaniu:
1️⃣Można je wykonać praktycznie tylko do momentu zarośnięcia ciemiączka.
2️⃣Badanie USG przezciemiączkowe to przykład badania bardzo interesującego dla terapeuty. Dlaczego? Na podstawie badań z mojego doktoratu dotyczącego analizy wzorców niemowląt w wieku skończonych 3 miesięcy wynik był jednoznaczny; dzieci mające nieprawidłowości w USG przezciemiączkowym to dzieci w grupie ryzyka opóźnienia powstawania funkcji czworakowania, siadania i chodzenia.
3️⃣Specjalista fizjoterapii nie stawia diagnozy na podstawie badania! Ale jeżeli pacjent ma niedobory jakościowe i ilościowe w wieku 3 miesięcy to warto zrobić badanie USG przezciemiączkowe. To również bardzo ważne badanie dla neurologa.
4️⃣Ogromną zaletą tego badanie jest to, że jest nieinwazyjne.
⚠Złota rada dr Joasi: dopóki można „zajrzeć” do głowy nieinwazyjnie to warto wykonać to badanie, szczególnie jeśli dziecko prezentuje asymetrię tułowia, asymetrię twarzy, ma trudności w rozwoju. Oczywiście to nie tłumaczy wszystkiego, ale jest cenna informacją.
Oprócz USG przezciemiączkowego w pierwszym roku jest bardzo ważne USG stawów biodrowych -około 6 tygodnia życia. Jest to cenne badanie do oceny bioder u niemowlaka i bardzo przyda się twojemu fizjoterapeucie.
Dodatkowo zlecane jest czasami USG np. mięśni szyi (przy podejrzeniu kręczu), kości krzyżowej, jamy brzusznej lub jakiegoś stawu (przy podejrzeniu zapalenia stawu). Specjalista zawsze powinien wytłumaczyć cel badania. USG jest często niezbędnym badaniem, aby osiągnąć dokładną diagnostykę funkcjonalną.