Rodzic spotyka się z różnym nazewnictwem: asymetria czaszki, plagiocephalia.
Badania naukowe potwierdzają wzrost przypadków tzw. pozycyjnej asymetrii czaszki
(może być także wrodzona).
Większość badań odnosi się do zalecenia zgodnego z wytycznymi Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) "Back to Sleep". Jednak wiele badań neguje to i odnosi się do czynników rozwojowych, do jakości leżenia na brzuchu oraz do czynników wewnątrzmacicznych czy też typu porodu.
Co warto zauważyć?
Asymetria czaszki wrodzona lub nabyta powinna skłonić rodziców do pełnego badania neurofizjoteraputycznego.
Dlaczego?
Bardzo duży zakres badań łączy ten problem z opóźnieniem kamieni milowych, z opóźnieniami poznawczymi i problemem funkcji kręgosłupa.
Bardzo ważne wg badań naukowych zgodne z wytycznymi Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) należy stosować:
1️⃣Profilaktyka problemu- edukacja wszystkich specjalistów od dzieci (nie ma tam słowa o poduszce).
2️⃣Profilaktyka dla rodziców WAŻNE: częste zmienianie pozycji dla noworodka, układanie na brzuszku (rączki muszą leżeć na podłożu tak żeby maluszek mógł obracać głowę).
Jeden z głównych czynników ryzyka to nie jest spanie na plecach, jak popularnie wszyscy mówią, tylko brak rozwoju pozycji na brzuszku oraz brak prawidłowego obrotu głowy, a co za tym idzie ➡️oczywiście podążanie wzrokiem za rodzicem #DNAJSPEDIATRICS
⚠️Ważne: zadbaj aby twój maluszek od urodzenia kilka razy dziennie leżał na brzuszku.
Ważna rada: nim maluszek obudzi się przełóż go na brzuszek. Bez specjalnych chwytów za biodra!!!!! Pamiętaj! Nie wolno przywodzić bioder!
Rozbudzaj maluszka na brzuszku - połóż maluszka naturalnie – bez żadnego ustawiania podporu na brzuszku dla noworodka – niech leży fizjologicznie. Noworodki budzone na brzuchu szybciej rozwijają tą pozycję (badania naukowe).
Ty oczywiście również połóż się, wołaj i nawiązuj kontakt z maluszkiem od boku.
Twój maluch wkłada rączkę do buzi w pozycji na brzuchu? Nie zabieraj mu tego !!! To jeden z wielu wrodzonych wzorców na brzuszku poprawiających obrót głowy. Nie zakładaj mu też rękawiczek.
Twój maluszek rozwija asymetrię czaszki? Zbadaj dziecko u specjalisty: pediatra, neurolog, fizjoterapeuta dziecięcy – oni zdecydują czy maluch wymaga większych, specjalnych działań.
Czasami potrzebna jest wizyta u neurochirurga, dodatkowe badania, a czasami nic nie potrzeba oprócz działań opisanych powyżej.
Sam jako rodzic nie decyduj !!!!!!
Nie kupuj żadnych pomocy bez kontaktu ze specjalistą !!!!!
Nie lecz samodzielnie!
Nie decyduj samodzielnie o jakiś poduszkach profilaktycznych !!!!!!
Pamiętaj, problem może mieć kilkanaście przyczyn i wiara w poduszkę, a nie w specjalistów może zablokować obrót głowy na wiele miesięcy. Dlatego uczę różne grupy medyczne pełnego holistycznego badania: ewolucji kontaktu wzrokowego od strony psychomotoryki (nie myl z badaniem ortoptycznymi i okulistycznym- to nie to samo - czasami wysyłam na badania dodatkowe), badania ewolucji odruchów, uczę testów posturalnych w I roku życia... analizy i jak to połączyć razem.
Dopiero wtedy możemy zastanowić się co potrzebuje dane dziecko INDYWIDUALNIE.
Bardzo ważne: dzieci z asymetrią czaszki powinny być zbadane całościowo!
PS. Uwaga: Post nie ma na celu reklam żadnych sprzętów terapii. Wszelkie komentarze promujące jak leczyć taki problem nie są tutaj na miejscu i proszę ich nie wstawiać. Post ma na celu promowanie profilaktyki na podstawie badań naukowych. Post nie jest szkoleniem.
DRODZY RODZICE, WAŻNA TU JEST PROFILAKTYKA POTWIERDZONA BADANIAMI, A WIĘC:
❌ŻADNYCH SZTYWNYCH POZYCJI
✅BUDZENIE MALUSZKA NA BRZUSZKU
✅CZĘSTE KŁADZENIE NA BRZUSZKU I AKTYWIZOWANIE OBROTU GŁOWY W KAŻDEJ POZYCJI
❌NIE STOSOWANIE PROFILAKTYCZNE ŻADNYCH CHWYTÓW ZA BIODRA
❌ŻADNYCH OGÓLNYCH ZALECEŃ TYPU: "MUSISZ KUPIĆ PODUSZKĘ”
❗️W PRZYPADKU WIDOCZNEJ ASYMETRII CZASZKI JAKIEGOKOLWIEK POCHODZENIA SKONSULTOWANIE SIĘ ZE SPECJALISTĄ
❗️NIE LECZ NA WŁASNĄ RĘKĘ WŁASNEGO DZIECKA
⚠️W WIEKSZOŚCI NOWRODKOM SZKODZI SIĘ USZTYWNIANIEM GŁOWY I KRĘGOSŁUP SZYJNEGO.
A CO ZA TYM IDZIE? BRAK ROZWOJU PRAWIDŁOWEGO OBROTU GŁOWY. WSZYSCY BADACZE POTWIERDZAJĄ, ŻE DZIECI Z ASYMETRIĄ CZASZKI WYMAGAJĄ PEŁNEGO BADANIA.
Materiały szkoleniowe „Wizyta patronażowa”- materiały własne
badania: Collett BR, Gray KE, Bagagiolo D, Priolo CG, Favre EM, Pangallo A, Didio A, Laughlin J, Luerssen TG, Dias,Martiniuk AL, Vujovich-Dunn C, Park M.