Chodzenie na palcach

26.04.2022 14:29

Często słyszę pytanie: Czy to normalne, że dziecko stoi lub chodzi na palcach kiedy zaczyna swoją przygodę z chodzeniem?

 

Często słyszę pytanie: Czy to normalne, że dziecko stoi lub chodzi na palcach kiedy zaczyna swoją przygodę z chodzeniem?
Pod kątem rozwoju dziecko zaczyna stawać około 8-9 miesiąca życia, w tym czasie już czworakuje i równocześnie zaczyna wstawać przy przedmiotach. Podczas czworakowania będzie doskonalić umiejętność wstawania i chodzenia bokiem.
❗Zaobserwuj swoje dziecko, jeśli stoi na palcach w momencie kiedy sięga po coś do góry to jest to prawidłowe, natomiast jeśli maluszek stale stoi na placach i chodzi na nich przy meblach to nieprawidłowy objaw.

✅Stanie na całej stopie i chodzenie bokiem przy meblach wpływa fantastycznie na rozwój stopy i postawy dziecka oraz powiązane jest to z utrzymaniem skupienia wzroku na bodźcu.
❌ Stanie na palcach STAŁE powoduje nieprawidłowe ustawienie szyi, nieprawidłowe ustawienie miednicy do przodu, nieprawidłową oś nogi oraz może być objawem innych chorób. Dzieci, które stale chodzą na palcach mogą jako powikłanie mieć przykurcze w stopach i w biodrach, bóle nóg.
‼ Jeśli twoje dziecko stale chodzi na palcach, nie zostawiaj tego tematu. Zwróć uwagę na linię ustawienia głowy, barków i miednicy. Prawidłowe chodzenie bokiem daje szansę na prawidłowe wykształcenie kręgosłupa w odniesieniu do stopy.
⚠Złota rada doktor Joasi: Jeżeli twoje dziecko wstaje na nogi stwórz mu do tego dobre środowisko - może chodzić bokiem przy kanapie, przy ścianie – najlepiej boso ‼
Nie dawaj nigdy chodzika‼ Pchacz także jest przeciwskazany ‼ Naturalne środowisko jest najlepszym motywatorem. Dziecko na skutek ideomotoryki samo nauczy się chodzić wcale tego nie uczone.

-materiały szkoleniowe „Idiopatyczne chodzenie na palcach" Neurología(English Edition)Volume 32, Issue 7, September 2017, Pages 446-453; Neurodevelopment in preschool idiopathic toe-walkers; Desarrollo neuromadurativo en andadores de puntillas de edad preescolar; P.Martín-Casasa, R.Ballestero-Pérez, aA.Meneses-Monroyb, J.V.Beneit-Montesinosc, M.A.Atín-Arratibela, J.A.Portellano-Pérezd